Таджин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Таджин
ZnuTjn2a.jpg
Таджин од зеленчук како што се служи во ресторан во Лондон
Дел од оброкотглавно јадење, мезе
Регион Магреб
Главни состојкимесо, зеленчук

Таджин или тагин е берберско јадење, именувано по земјениот сад во кој се готви. [1] Се нарекува и марак или марка .

Статуа Таджин во Сафи, Мароко
Таджин грнчар
Готвење на Таджин

арапски طجين ṭažin е изведен од берберски ṭajin „плиток земјен сад“, од старогрчки τάγηνον тагенон „тава, тенџере“. [2] [3] [4]

Потекло[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „GEO“.
  2. Albala, Ken (2011). Food Cultures of the World Encyclopedia, Volume 1. Greenwood. стр. 234. ISBN 978-0313376269. The Arabic word ṭažin is derived from the Greek teganon, meaning “frying pan".
  3. τάγηνον, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus
  4. „الطاجين المغربي يقاوم التشويه“. BBC Arabic. 31 May 2008. Посетено на 12 December 2012.