Табернакул (издавачка куќа)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Табернакул — македонска издавачка куќа, со седиште во Скопје.

Историјат[уреди | уреди извор]

Издавачката куќа „Табернакул“ е основана во 1989 година. На 16 декември 2014 година, во киното „Фросина“ во Скопје била одржана свеченост на која бил прославен 25. роденден на „Табернакул“.[1]

Издавачка дејност[уреди | уреди извор]

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Табернакул слави 25 години“, Дневник, година XVIII, број 5643, вторник, 16 декември 2012, стр. 19.