Суџук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суџук 

Суџук е сув зачинет колбас кој се јаде на  Балканот и на Блискиот Исток и Средна Азија.

Име[уреди | уреди извор]

Името суџук не е променето во регионот. Во Бугарија, Русија, Србија и на други места се вика со името суџук.   .[1]

Состојки[уреди | уреди извор]

Суџук се состои од мелено месо (обично говедско месо, или овчо месо; во некои рецепти се користи и месо од коњ, во Казахстан и Киргистан, на пример), и разни зачини, вклучувајќи ким, руј, лук, сол и црвен пипер. Суџукот се суши неколку недели. Суџукот може да биде повеќе или помалку лут, сосема е солен и има висока содржина на масти.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hasan Eren (1999), Türk Dilinin Etimolojik Sözlüğü, Ankara, p. 376

Надворешни врски[уреди | уреди извор]