Стјуарт Фланаган

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Стјуарт Фланаган (р. 5 јануари 1987) — поранешен унгарски меѓународен рагби играч, кој последен пат играл за Апин и претходно Кронула Шаркс во натпреварот за австралиската рагби лига (НРЛ).

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2006 година, Фланаган беше избран да го претставува Нов Јужен Велс, како и Јуниор Кенгур.

Фланаган, исто така, имаше репрезентативни почести во 2007 и 2008 година, кога беше избран од жителите на Нов Јужен Велс против Квинсленд.

Во април 2008 година, Фланаган потпиша тригодишен договор со Рејдерс од Канбера од сезоната 2009.

Фланаган потпиша едногодишен договор со Кронула Шаркс за 2010 година. Фланаган повторно потпиша договор со нив за уште една година и го одведе до крајот на сезоната 2011 година. По неговото пензионирање, тој беше еден од седумнаесетте играчи од на Кронула Шаркс прогласен за виновен за користење на нелегални супстанции според програмата за дополнување на клубот во 2011 година, со суспензија од дванаесет месеци.

Забелешки[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  • Whiticker, Alan; Hudson, Glen (2007). The Encyclopedia of Rugby League Players. Wetherill Park, New South Wales: Gary Allen Pty Ltd. стр. 609. ISBN 978-1-877082-93-1. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]