Стјепан Гргац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стјепан Гргац
Лични податоци
Цело имеСтјепан Гргац
Роден17 септември 1909(1909-09-17)(114 г.)
Новаки, Австроунгарија
Починал1960
Сесвете, ФНР Југославија
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач

Стјепан Гргац (хрватски: Stjepan Grgac) — поранешен југословенски професионален друмски велосипедист, кој возел за Сокол Загреб. Бил четирикратен југословенски национален друмски првак и настапил на Тур де Франс во 1936 година.

Во 2014 година, Хрвоје Бучар направил филм за него насловен „Забележан во ѕвездите - Стјепан Гргац) (Zabilježen u zvijezdama - Stjepan Grgac).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Филм за Стјепан Гргац Архивирано на 24 септември 2015 г.
  • „Достигнувања на Стјепан Гргац“. Cycling Archives.
  • Достигнувања на Стјепан Гргац на Cycling Quotient
  • „Достигнувања на Стјепан Гргац“. ProCycling.