Прејди на содржината

Стобрава (заштитено подрачје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Заштитено подрачје Стобрава
Stobrawski Park Krajobrazowy
МСЗП — Категорија V (заштитен копнен/морски предел)
МестоОполско Војводство
Површина526 км2
Воспоставен(а)1999

Стробрава (на полски Stobrawski Park Krajobrazowy) — заштитено подрачје на природата западно-средишниот дел на Полска кое зафаќа површина од 526 км², во областа по течението на реката Стобрава во јужниот дел на Полска.