Стина Екблад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стина Екблад
Стина Екблад во 2014.
Роден(а)Стина Еса Марија Екблад
26 февруари 1954 (1954-02-26) (68 г.)
Солф, Финска
НационалностФинкинка
Занимањеглумица
Активен период1975–денес
ПартнерЈан Долата

Стина Иса Марија Екблад (родена на 26 февруари 1954 година во Солф, Остроботнија, Финска) - финска глумица која зборува и шведски јазик. Живеејќи во Стокхолм,[1] таа се појавувала претежно во шведски продукции.[2] Таа ја добила наградата Гулдбаге за најдобра глумица во 1987 година за нејзините настапи во „Амороса“[3] и „Змиската патека на карпата“ [4] и била номинирана повторно во 1996 година за нејзината изведба во „Пензијата Оскар“.

Екблад е родена во Остроботничкото село Солф во 1954 година. Селото денес е дел од општината Корсхолм.

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

 • Злосторства на страста (2013)
 • Валандер (2005–) - ТВ серија
 • Кршникен (2004–2006) - ТВ серија
 • Слепа точка (2003)
 • Како бело како во снег (2001)
 • Без вера(2000)
 • Пензијат Оскар (1995)
 • Карл, мојата детска симфонија (1993)
 • Агнес Сесилија - чудна историска приказна (1991)
 • Пријатели, другари (1990)
 • Смртоносен филм (1988)
 • Змиската патека на карпата (1986)
 • Амороса (1986)
 • Фани и Александар (1982)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Dramatenprofilen fyller sextio som tjugofemåring Архивирано на 15 октомври 2020 г. (шведски) Sydsvenskan
 2. Stina Ekblad на IMDb logo.svg Семрежната филмска база на податоци (англиски)
 3. „Amorosa (1986)“. Swedish Film Institute. 14 March 2014.
 4. „Ormens väg på hälleberget (1986)“. Swedish Film Institute. 14 March 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]