Стивен Грир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стивен Макон Грир
Роден(а)28 јуни 1955(1955-06-28)(68 г.)
Шарлот, Северна Каролина
Занимањеdoktor po medicina (Retired)
Ufologist

Стивен Макон Грир (28 јуни 1955) е американски пензиониран лекар и уфолог кој го основа центарот за истражување на вонземна интелигенција (ЦСЕТИ)и проектот „The Disclosure Project“ , кој бара започнување на запоставеното УФО информирање.

Ран период[уреди | уреди извор]

Грир е роден во Шарлот, Северна Каролина во 1955. Грир тврди дека видел неидентификуван летечки објект во блиска средба кога имал осум години и тоа го потикнало неговиот интерес за уфологијата.Преку ден тоје е главен во Одделението за Итна Медицина во болница која е средна големина , и најчесто е на повик во периоди од 12 до 24 часови.Тој е обучен како Транцедентална Медитација учител и служел како директор на организацијата за медитација. Грир дипломорал на Источен Тенеси Универзитет Јамес Х.Куилен Колеџ за Медицина во 1987.Тој студирал во МАХЕК Универзитет на Северна Каролина каде ги завршил своите студии во 1988 и добил диплома за медицина во 1989. Таа година тој станал член на Алфа Омега Алфа Почесна Медицинска Организација.

Кариера[уреди | уреди извор]

Грир го основал Центарот за истржување на вонземска интелигенција (ЦСЕТИ) во 1990 и основал дипломатска и истражувачка иницијатива за контакт на вонземска цивилизација. Во 1993 Грир го основал проектот дискложер , не профитен истражувачки проект , чија цел е да ги открие на јавноста владините наводни сознанија за НЛО , вонземска интелигенција и развиена енергија и системот на прополција. Проектот Дисколожур е основан да отвори пат за амнестија за владини шепкачи кои сакат да го прекршат својот завет преку давање тајни информации во врска во Нло. Грир кажа дека дал краток известај до ЦИА Р.Џејмс Усли истата годинаspi-1-4287791}}"From 1993, he spent considerable time and resources briefing the Clinton administration, including CIA director James Woolsey, senior military officials at the Pentagon, and select members of Congress, among others."</ref>[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bunch, Joey (10 July 2008). „ETs waiting on Denver's invite, lecturer says“. The Denver Post. Посетено на 2013-03-21.