Стеден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стеден
во Винсен
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Општина Винсен
Основни податоци
Надм. височина 37 м
Население 300  
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Пошт. бр. 29308
Повик. бр. 05143

Стеден е село во округот Винсен (Алер) во областа Долна Саксонија во Целе во Северна Германија. Лежи на реката Алер и е блиску до реката Ерце и има население од нешто над 300 жители. Во 1985 година ја прославиле 750-годишнината.

Политика[уреди | уреди извор]

Стеден има заеднички парохиски совет со соседното село Волтхаузен.

Претседавачот на советот е Кристијан Питерс (ЦДУ).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]