Стари цивилизации во Перу

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тлото на Перу бил дом неколку стари цивилизации скоро 14.000 години. Почнувајќи како организирани ловци и берачи па сè до високо развиени општествени друштва, цивилизациите на тлото на Перу се разновидни, со свои културни и лингвистички вредности.

Андски култури[уреди | уреди извор]

Историја на културни периоди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mann, C, C., ed. (2005). 1491: New Revelations of the Americas Before Columbus. University of Texas. ISBN 1400032059.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link) CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)

Поврзано[уреди | уреди извор]