Список на претколумбовски култури

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Ова е список на пред-колумбиски култури кои се развивале на тлото на Америка пред европската колонизација на континентите.

Северна Америка[уреди]

Средна Америка[уреди]

Јужна Америка[уреди]

Рани јужноамерикански култури.

Видете исто така[уреди]

Видете исто така[уреди]