Стара џамија (Поповјани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стара џамија

Поглед на селската џамија

Координати: Координати: 41°36′51.05″N 21°00′26.17″E / 41.6141806° N; 21.0072694° E / 41.6141806; 21.0072694
Место Поповјани
Управа Кичевско муфтиство
Архитектура
Минариња 1

Стара џамија — главна селска џамија во селото Поповјани, во Општина Кичево, Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Џамијата се наоѓа во средишниот дел на селото Поповјани.

Историја[уреди | уреди извор]

Џамијата била подигната помеѓу двете светски војни, но без минаре.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 48.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]