Стадион Австралија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стадион Австралија
Место Австралија Австралија, Сиднеј
Координати 33°50′50″S 151°3′48″E / 33.84722° ЈГШ; 151.06333° ИГД / -33.84722; 151.06333Координати: 33°50′50″S 151°3′48″E / 33.84722° ЈГШ; 151.06333° ИГД / -33.84722; 151.06333
Започнат Септември 1996
Отворен 6 март 1999
Сопственик Стадион Австралија Груп
Оператор Стадион Австралија Груп
Подлога Трева
Цена на изградбата A$ 690 милиони
Архитект Popolous
Игра
Гледачи 83.500 места

Стадионот Австралија е стадион на кој се одржале церемониите на отворање и затворање на Летните олимписки игри 2000 како и повеќето спортски натпреварувања на Летните олимписки игри 2000 во Сиднеј, Австралија.[1] За време на Олимписките игри стадионот имал сместивост од 110.000 места, а после Олимписките игри сместивоста била смалена на 83.500 места.

Стадионот денес го користат бројни фудбалски и крикет клубови, како и рагби клубови и клубови од австралискиот фудбал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Media Watch transcript 21/6/1999“. Australian Broadcasting Corporation. 21 јуни 1999. Посетено на 14 јуни 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]