Изотопна анализа

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Стабилен изотоп)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Спектрометар за маси на магнетски сектори што се користи во анализа на соодносот на изотопи, преку термичка јонизација

Изотопна анализа е идентификација на изотопниот запис, дистрибуција на одредени стабилни изотопи и хемиски елементи во рамките на хемиските соединенија. Ова може да биде употребено на намирниците за храна за да се направи анализа на исхраната, трофичното ниво и прехраната.

Примена[уреди | уреди извор]

Археологија/антропологија[уреди | уреди извор]

Коските откриени на археолошките наоѓалишта можат да бидат анализирани со изотопи за да се добијат информации во однос на исхраната и преселбите.


Екологија[уреди | уреди извор]

Сите биолошки активни елементи постојат во голем број на различни изотопски форми, од кои барем две-три се стабилни. На пример најчестиот јаглерод е присутен како 12C.