Спомен костурница, Мачков камен

Од Википедија — слободната енциклопедија

Спомен костурница Мачков камен е меморијален споменик сместен во близина на Крупањ, Србија, кој се наоѓа на планината Јагодња на надморска височина од 923 метри (Мачков камен - Томчовиот камен). Внатре се чуваат посмртните останки на паднатите војници од Првата светска војна.[1]

Внатрешност на капелата

Историја[уреди | уреди извор]

Спомен костурницата се наоѓа на врвот на Мачков камен. Неговата изградба била започната во 1925 година. Иницијативата ја покренал министерот за градежништво, Милорад Вујичиќ. Членови на комисијата беа Љуба Јовановиќ (претседател на Собранието), Ѓорѓе Вајферт (гувернер на Народната банка) и д-р Арчибалд Рајс и најпочитуваните граѓани на Раѓевина и Азбуковица. Спомен костурницата е дизајнирана од архитектот Момир Коруновиќ и креаторот Шиме Франовиќ и конечно била изградена во 1929 година. Трансферот на коските на паднатите војници бил организиран во август 1931 година, со дозвола од Министерството за Армија.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

44°19′47″N 19°17′33″E / 44.3296° СГШ; 19.2925° ИГД / 44.3296; 19.292544°19′47″N 19°17′33″E / 44.3296° СГШ; 19.2925° ИГД / 44.3296; 19.2925