Споменик на Борис Сарафов (Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Споменик на Борис Сарафов
300п
Општи податоци
Типспоменик
МестоМинистерство за надворешни работи на Македонија
ГрадСкопје
ЗемјаМакедонија
Завршена2013
СопственикОпштина Центар
Проектирање и изградба
АрхитектВалентина Стефановска

Споменикот на Борис Сарафов се наоѓа пред Министерството за надворешни работи на Македонија во Скопје. Споменикот е донација на Валентина Стефановска [1].

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Донирани споменици на Сарафов, Шаторов и Чаулев“. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2015-05-23.