Список на окрузи во Орегон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Окрузи во Орегон
МестоОрегон
Број36
Населенија1.451 (Вилер) – 803,377 (Малтнома)[1]
Површини1.130 км2 (Малтнома) – 10.135 км2 (Харни)
Управаокружна управа
Подединициградови, гратчиња, паланки, нездружени заедници, индијански резервати, пописно одредено место

Ова е список на сите 36 окрузи (counties) во сојузната држава Орегон, САД. Уставот на Орегон не налага утврдување на седишта на окрузите. Поштенската кратенка на Орегон е OR, а негвовиот FIPS-код е 41.

Список[уреди | уреди извор]

Секој оруг во САД има свој код според Федералниот стандард за обработка на информации (FIPS). Секој код дава врска до пописни податоци за дадениот округ.

Округ FIPS-код[2] Седиште[3] Основан Население Површина (км2)
Бејкер 001 Бејкер Сити 1862 16.134 7.946
Бентон 003 Корвалис 1847 85.579 1.751
Валова 063 Ентерпрајз 1887 7008 8.146
Васко 065 Делз 1854 25.213 6.167
Вашингтон 067 Хилсборо 1843 529.710 1.875
Вилер 069 Фосил 1899 1.441 4.442
Гилијам 021 Кондон 1885 1.871 3.118
Грант 023 Кењон Сити 1864 7.445 11.730
Даглас 019 Роузбург 1852 107.667 13.046
Дешутс 017 Бенд 1916 157.733 7.817
Јамхил 071 Мекминвил 1843 99.193 1.854
Јунион 061 Ла Гранд 1864 25.748 5.276
Кари 015 Голд Бич 1855 22.364 4.214
Клакамас 005 Орегон Сити 1843 375.992 4.838
Кламат 035 Кламат Фолс 1882 66.380 15.397
Клатсоп 007 Асторија 1844 37.039 2.142
Колумбија 009 Сент Хеленс 1854 49.351 1.702
Крук 013 Прајнвил 1882 20.978 7.718
Кус 011 Коукил 1853 63.043 4.144
Лејк 037 Лејквју 1874 7.895 21.072
Лејн 039 Јуџин 1851 351.715 11.795
Лин 043 Олбани 1847 116.672 5.934
Линколн 041 Њупорт 1893 46.034 2.538
Малтнома 051 Портланд 1854 735.334 1.127
Малхир 045 Вејл 1887 31.313 25.610
Марион 047 Салем 1843 315.335 3.069
Мороу 049 Хепнер 1885 11.173 5.265
Полк 053 Далас 1845 75.403 1.919
Тиламук 057 Тиламук 1853 25.250 2.854
Уматила 059 Пендлтон 1862 75.889 8.327
Харни 025 Бернс 1889 7.422 26.250
Худ Ривер 027 Худ Ривер 1908 22.346 1.352
Џексон 029 Медфорд 1852 203.206 7.213
Џеферсон 031 Мадрас 1914 21.720 4.613
Џозефин 033 Грантс Пас 1856 82.713 4.248
Шерман 055 Моро 1889 1.765 2.132

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „U.S. Census Bureau QuickFacts: Multnomah County, Oregon“. census.gov.
  2. „FIPS-кодови на окрузите“. EPA. Посетено на 9 април 2007. (англиски)
  3. Национално здружение на окрузи. „NACo - Пребарување на окрузи“. Архивирано од изворникот на 2007-10-25. Посетено на 26 април 2007. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]