Бејкер (округ во Орегон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Округ Бејкер
Baker
BakerCityBakerCountycourthouse.jpg
Baker County Courthouse in Baker City
Бејкер на карта на Орегон
Местоположба во рамките на Орегон
Орегон на карта на САД
Местоположба на Орегон
во рамките на САД
Основан 22 септември 1862
Админ. центар Бејкер Сити
Површина
 - Вкупна
 - Земја
 - Вода
7.946 км²}}
-
Население
 - (2010)
 - Густина (2/км²)
Часовен појас тихоокеански: UTC-8/-7
Портал www.bakercounty.org

Округот Бејкер (англиски: Baker County) е округ во американската сојузна држава Орегон. Округот е дел од областа Источен Орегон, заедно со уште седум други окрузи. Името на округот потекнува од Едвард Диксон Бејкер, орегонски сенатор кој бил убиен за време на битката кај Балс Блаф во Вирџинија за време на Американската граѓанска војна. Овој округ се одвоил од округот Васко. Според податоците од 2010 година, округот имал население од 16,134 жители. Најголем град, а воедно и центар на округот, е градот Бејкер Сити.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2000 година, округот имал население од 16,741 жители, 6,883 домаќинства и 4,680 семејства. Густината на население во округот е 6 лица на километар квадратен.

  • 95.68% белци
  • 0.23% црнци
  • 1.09% староседелци
  • 0.38% азијци
  • 0.04% луѓе од Тихиот Океан
  • 0.92% останати раси
  • 1.65% мешани

Инкорпорирани градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]