Прејди на содржината

Список на владетели на Тонга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крал of Тонга


ЗвањеНеговото Величество
Претппоставен престолонаследникАхоеиту Унуакиотонга Тукуахо
Прв владетелЏорџ Тупоу I
Основање1875

Династијата Тупоу во Тонга е последната локална уставна монархија во Полинезија.

Во јули 2008, три дена пред неговото крунисување кралот Џорџ Тупоу V најавил дека ќе ја предаде речиси сета политичка моќ и дека ќе се раководи по советот на премиерот по највеќето прашања.[1]

Еве преглед на кралевите кои владееле од времето на воспоставувањето на тонганската монархија во 1875 со денес:

  1. Крал Џорџ Тупоу I (1875-1893)
  2. Крал Џорџ Тупоу II (1893-1918)
  3. Кралица Салоте Тупоу III (1918-1965)
  4. Крал Тауфаахау Tupou IV (1965-2006)
  5. Крал Џорџ Тупоу V (2006-2012)
  6. Крал Ахоеиту Унуакиотонга Тукуахо (2012-)

За претходни монарси, видете[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]