Оникс: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 45 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: ug:ساردونىكس; козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: th:โอนิกซ์)
с (Бот Додава: ug:ساردونىكس; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Onyks_grudka_polerowana_Brazylia.jpg|мини|десно|200п|Оникс од Бразил]]
'''Оникс''' е вариетет на калцедонот ([[кварц]]от) со слоевита градба во која на црна основа се нанесени бели линии. Ваква структура има т.н. арапски оникс, а постои и неслоевит црн кремен без бели линии кој се нарекува црн оникс и кој денес најмногу се употребува за изработка на накит.
 
 
== Скапоцените камења и нивното влијание на човекот ==
[[СликаПодатотека:Oniks-hematit-nakit.jpg|мини|десно|200п|Накит од оникс и [[хематит]]]]
Скапоцените и полускапоцените камења можат да влијаат на состојбата на човечкиот ум и тело. Ако се носат на телото или во близина на телото моќта на камењата влијаат на лечење или ублажување на психичките и физичките проблеми. Ониксот симболизира искреност, остроумност и духовна сила. Се смета дека е многу моќен камен. Според арапската традиција ги ослободува породилните болки доколку се стави во косата на родилката.
 
== Надворешни врски ==
 
[http://www.perlenoire.mk perlenoire.mk] {{mk}}
 
[[Категорија:Полускапоцени камења]]
[[th:โอนิกซ์]]
[[tl:Onise]]
[[ug:ساردونىكس]]
[[uk:Онікс]]

Прегледник