Разлика помеѓу преработките на „Законодавна власт“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот Додава: la:Potestas legisfera; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Додава: la:Potestas legisfera; козметички промени)
'''Законодавната власт''' е една од трите власти. Главна задача на законодавната власт е донесување закони. Во системите со [[либерална демократија]] граѓаните на избори ги избираат своите претставници во законодавното тело и на таков начин ги овластуваат да донесуваат закони во нивно име. Законодавното тело може да биде [[Еднодомен систем|еднодомно]] или [[Дводомен систем|дводомно]].
 
Во [[Република Македонија]] носител на законодавната власт е [[Собрание на Република Македонија| Собранието на Република Македонија]].
 
== Види исто така ==
 
* [[Извршна власт]]
* [[Судска власт]]
 
[[Категорија:Поделба на власта]]
[[ja:立法府]]
[[jv:Legislatif]]
[[la:Potestas legisfera]]
[[lb:Legislativ]]
[[lo:ອົງກອນນິຕິບັນຍັດ]]

Прегледник