Бјенемеово неравенство: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот додава Шаблон: Без извори
(ситно)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Неравенството на Биенаме''' (''француски: Bienaymé'') се изучува во [[Теорија на веројатност|теоријата на веројатност]]. Ова неравенство е генерализација на [[Неравенство на Чебишев|неравенството на Чебишев]] и [[Неравенство на Марков|неравенството на Марков]].
 
941.847

уредувања

Прегледник