Разлика помеѓу преработките на „Кашуби“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 442 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
 
[[Image:Dzewus_w_kaszebsczich_ruchnach.jpg|thumb|right|150px|Кашупска народна носија.]]
'''Кашубите''' се [[народ]] од [[Словени|словенско]] потекло кој живее во областа [[Померанија]] во [[Полска]]. Ги има околу 100.000 луѓе.
 
{{Етнологија-никулец}}
 
[[Категорија:Западни Словени]]
 
[[de:Kaschuben]]
[[en:Kashubians]]
[[et:Kašuubid]]
[[es:Casubia]]
[[csb:Kaszëbi]]
[[lt:Kašubai]]
[[no:Kasjuberne]]
[[pl:Kaszubi]]
[[pt:Kashubianos]]
[[ru:Кашубы]]
[[sv:Kasjuber]]

Прегледник