Разлика помеѓу преработките на „Дејмос“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 23 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: af:Deimos (maan); козметички промени
с (Бот Додава: eo:Dejmo (luno))
с (Бот Додава: af:Deimos (maan); козметички промени)
'''Дејмос''' е еден од двата природни сателити на [[Марс]]. Го открил американскиот астроном Асаф Хол на 12 август 1877. Името го добил по придружникот на богот [[Марс (бог)|Марс]], Дејмос, и означува ужас. Овој сателит има неправилна форма.
 
== Видете исто така ==
[[Фобос]], другиот сателит на Марс
 
{{никулец}}
 
[[af:Deimos (maan)]]
[[ar:ديموس]]
[[az:Deymos]]

Прегледник