Гарванот (поема): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 56 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
с (Гавранот преместена како Гавран (поема))
Нема опис на уредувањето
:''За птицата видете [[Гавран]].''
[[Податотека:Tenniel-TheRaven.jpg|thumb|„Гавранот“ ја прикажува мистериозната гарванова посета на нараторот во жалење, како што е илустрирано во оваа слика од Џон Тениел (1855).]]
„'''Гавранот'''“ е [[наративна поезија|наративна поема]] од [[САД|американскиот]] писател [[Едгар Алан По]], објавена во јануари 1845. Забележителна е по својата музикалност, стилизиран јазик и [[натприродно|натприродна]] атмосфера. Раскажува за мистериозната посета на [[гавран]] кој може да зборува кај еден расеан љубовник и го следи неговото бавно пропаѓање во лудило. Љубовникот, често препознаен како студент,<ref name=Meyers163>Мајерс, 163</ref><ref name=Silverman239>Силверман, 239</ref> ја жали загубата на неговата љубов Ленора. Гавранот, седнат на бистата на [[Атина Палада]], ја истражува и продолжува неговата мака со постојаното повторување на зборот „невермор“ (''nevermore'' - никогаш повеќе). Низ поемата, По врши алузии на [[фолклор]]от и на различни класични дела.

Прегледник