Разлика помеѓу преработките на „Кашуби“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 15 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:Dzewus_w_kaszebsczich_ruchnach.jpg|thumb|right|150px|Кашупска народна носија.]]
'''Кашубите''' се [[народ]] од [[Словени|словенско]] потекло кој живее во областа [[Померанија]] во [[Полска]]. Ги има околу 100.000 луѓе.
 
941.847

уредувања

Прегледник