Разлика помеѓу преработките на „Пау Гасол“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 117 бајти ,  пред 12 години
кат
(дата на раѓање)
(кат)
{{Викифицирање}}
'''По Гасол Саез''' е шпански професионален кошаркарски играч,роден на 6 јули во [[Барселона]],[[Шпанија]],висок е 2.13cm и игра во НБА лигата во тимот на Лос Анџелес Лејкерс.Тој е син на Мариса Саез и Аугустин Гасол,неговиот брат Марк Гасол е исто така НБА играч.Гасол беше продаден на Аталанта,но правата ги имаше тимот на Мемфис.Во Мемфис,Гасол стана рекордер во бројот на:одиграни натпревари,промашени удари,минути во игра,слободни фрлања,офанзивни и дефанзивни скокови,блокови и поени.По седум поминати години во тимот на Мемфис,тој беше продаден на тимот од Л.А на 1 Февруари,2008 година.
 
{{Биог-никулец}}
 
[[Категорија:Кошаркари]]

Прегледник