Разлика помеѓу преработките на „Варизам“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 347 бајти ,  пред 3 месеци
#WPWPMK #WPWP
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-романсиер +романописец))
(#WPWPMK #WPWP)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Варизам''' е правец во [[литературата]], [[ликовната уметност]] и [[музиката]] во [[19.век]] многу близок до [[натурализмот]]; настојува да го прикаже животот во сите негови манифестации, макар колку и да се грди; основач и водач му е италијанскиот романописец [[Џовани Верга]].
[[Податотека:Luigi Capuana (before 1915) - Archivio Storico Ricordi FOTO001120 (cropped).jpg|мини|Луиџи Капуана, еден од главните претставници на варизмот во литературата и коавтор со Џовани Верга на манифестот за движењето.]]
{{Лит-никулец}}
 
1.426

уредувања

Прегледник