Ye Cracke: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 132 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадено преведувајќи ја страницата „Ye Cracke“)
 
сНема опис на уредувањето
{{italictitle}}
{{Инфокутија Историско место}}'''Ye Cracke''' е паб на улицата Рајс покрај улицата Хоуп во [[Ливерпул]], Англија. Името е на [[Староанглиски јазик|стар англиски јазик]] : „Y“ е трн, а „e“ на крајот на „Cracke“ молчи, па затоа името се изговара „The Crack“. <ref>http://www.liverpool.com/listings/ye-cracke.html</ref> И покрај името, Ye Cracke е всушност паб од 19 век. „Воената канцеларија“ е мала просторија во пабот, која е неговиот најстар дел и некогаш била користена за дискутирање на делови од Бурската војна .
{{Infobox Historic Site
| name = Ye Cracke
| image = YeCrackeLiverpoolOM.jpg
| caption = „Ye Cracke“ во април 2010 година
| native_name =
| location = [[Ливерпул]], Англија
}}
{{Инфокутија Историско место}}'''Ye Cracke''' е(изговорено: Д Крек) ― паб на улицата Рајс покрај улицата Хоуп во [[Ливерпул]], Англија. Името е на [[Староанглиски јазик|стар англискистарoанглиски јазик]] : „Y“ е трн, а „e“ на крајот на „Cracke“ молчи, па затоа името се изговара „The Crack“. <ref>http://www.liverpool.com/listings/ye-cracke.html</ref> И покрај името, Ye„Ye CrackeCracke“ е всушност паб од 19 век. „Воената канцеларија“ е мала просторија во пабот, која е неговиот најстар дел и некогаш била користена за дискутирање на делови од Бурската војна .
 
КолекцијаЗбирка од околу 20 цртежи на локалнимесни згради се прикажани на ѕидот и сите датираат од доцните 1960-ти. Има историски врски со [[Битлси|„Битлси“Битлси]] затоа што бил често посетуван од [[Џон Ленон|Johnон Ленон]] и неговата девојка Синтија кога биле во уметничкоуметничкото училиште ,<ref>http://www.beatlesource.com/savage/1950s/58.10.xx%20ye%20cracke/58.10.xxcracke.html</ref> како и „Дисентерите“бендот „The Quarrymen“, на кои им виси плакета во барот. Лекарите Томас Сесил Греј и JohnонЏон Халтон ги осмислиле техниките опишани во нивната книга од 1946 година, „ ''А пресвртницаМиљоказ во анестезија“,анестезија''“, додека биле во пабот.
 
== Наводи ==
== Користена литература ==
{{Наводи}}
 
[[Категорија:Британски пабови]]
[[Категорија:Британска култура]]

Прегледник