Соломонов храм: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Според [[Библија|Библијата]], Храмот на Соломон бил пљачкан неколку пати во текот на времето:
 
1. *Од египетскиот [[фараон]] [[Сисак]] (или Шишак)
3. *Од јудеискиот цар [[АхазЈоас]]
 
2. *Од јудеискиот цар [[ЈоасАхаз]]
4. *Од јудеискиот цар [[Езекија]],
 
5. *Од цар [[Навуходоносор II]], кој прво го опљачкал а потоа го разрушил
3. Од јудеискиот цар [[Ахаз]]
 
4. Од јудеискиот цар [[Езекија]],
5. Од цар [[Навуходоносор II]], кој прво го опљачкал а потоа го разрушил
 
[[Категорија:Ерусалим]]
[[Категорија:Знаменитости во Ерусалим]]
[[Категорија:Рид на храмовите]]
 
[[ar:هيكل سليمان]]
Анонимен корисник

Прегледник