Фенотип: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 244 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with Wikidata information)
Нема опис на уредувањето
 
Под '''фенотип''' се подразбира надворешниот изглед или надворешната појава на својствата и белезите кај [[Организам|организмите]].
Фенотипските особини можат да бидат квалитативни и квантитивни.
 
Фенотипските особини можат да бидат '''квалитативни и квантитивни.'''
 
{{биологија-никулец}}
Анонимен корисник

Прегледник