Разлика помеѓу преработките на „Законодавна власт“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
linkovi
с
с (linkovi)
{{Никулец}}
 
'''Законодавната власт''' е една од трите власти. Главна задача на законодавната власт е донесување закони. Во системите со [[либерална демократија]] граѓаните на избори ги избираат своите претставници во законодавното тело и на таков начин ги овластуваат да донесуваат закони во нивно име. Законодавното тело може да биде [[Еднодомен систем|еднодомно]] или [[Дводомен систем|дводомно]].
 
Во [[Република Македонија]] носител на законодавната власт е [[Собрание на Република Македонија| Собранието на Република Македонија]].
4.318

уредувања

Прегледник