Разлика помеѓу преработките на „Cobiss“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 20 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''COBISS''' (англ. Co-operative Online Bibliographic System & Services — Заеднички интернетски библиографски систем и услуги; изговор: кобис) е организациски систем кој се користи да ги опслужи библиотеките во единствен библиотечко-информациски систем со каталогизација за позајмување.
 
Во моментот е во употреба во [[Словенија]] (COBISS.SI), [[Босна и Херцеговина]] (COBISS.BH и COBISS.RS), [[Македонија]] (COBISS.MK), [[Србија]] (COBISS.SR) и [[Црна Гора]] (COBISS.CG).
 
Овие информациски системи се автономни, но ја делат платформата.
252

уредувања

Прегледник