Прасловенски јазик: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
'''Прасловенскиот јазик''' е прајазикот од којто произлегуваат [[Стар црковнословенски јазик|Стариот црковнословенски]] и покасно сите други словенските јазици. Се зборувал пред 7 век. Прасловенскиот е произлегол од хипотетичниот [[индоевропејски прајазик]].
 
Прасловенскиот јазик не е документиран писмено и затоа во научните истражувања е реконструиран преку аплицирање на [[сравнителнокомпаративно-исторички метод|сравнителнокомпаративно-историчкиот метод]] врз најстарите текстови напишани на стар црковнословенски јазик и другите најблиски индоевропејски јазици – [[балтиски јазици|балтиски]] и [[германски јазик|германски]].
 
== Происход ==
975

уредувања

Прегледник