Разлика помеѓу преработките на „Фарадеев закон за индукција“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нова страница
(нова страница)
 
(нова страница)
{{Electromagnetism|cTopic=[[Classical electromagnetism|Electrodynamics]]}}
 
 
'''Фарадеевиот закон за индукција''' опишува еден важен феномен кој е и основен закон на електромагнетизмот и кој се применува во рабоатата на [[трансформатор]]ите, [[електричен генератор|електричните генератори]] и други електрични машини. Законот гласи:<ref>See, for example,
{{cite book
 
Оваа форма на равенката е позната и како Максвел-Фарадеева равенка, или една од четирите [[Максвелови равенки]].
<!--
 
==Флукс низ површина и ЕМС низ кружница==
 
:<math>\mathcal{E}= B \ell v</math>,
where ℓ is the distance between electrodes in the magnetic flow meter.
-->
 
== ReferencesРеференци ==
{{reflist}}
 
 
[[Категорија:Електротехника]]
[[Category:Electrodynamics]]
[[Категорија:Електрицитет]]
[[Category:Introductory physics]]
[[Категорија:Физика]]
[[Category:Fundamental physics concepts]]
 
<!-- interwiki -->
4.318

уредувања

Прегледник