Топлина: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Топлината се означува со Q, а СИ-единица за топлина е [[џул]] (J). Кога температурите ќе се изедначат, топлината е еднаква на нула. Топлината исклучиво е поврзана за преодот, па таа е процесна големина.
 
КонвенцијаСтруењето за преод на топлина:<br />
''ΔQ > 0'' - ако топлината му е предадена на системот<br />
''ΔQ < 0'' - ако системот ја предал топлината на околината
 
Топлината се пренесува со [[кондукцијаспроведување]], [[конвекцијаструење]] и [[зрачење]].
 
[[Категорија:Физика]]

Прегледник