Разлика помеѓу преработките на „Бокс“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 539 бајти ,  пред 4 години
→‎Натпревар: дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(→‎Натпревар: дополнување)
Натпреварот може да биде добиен со нокаутирање или со соборување на еден противник со броење до 10,(КО) или со делење уверливи удари и така собирајќи што повеќе поени. Судијата, исто така, може да ја запре борбата кога еден боксер е лошо удрен (технички нокаут или ТКО) или може да го дискфалификува боксерот поради нарушување на правилата и да додели победа на неговиот противник.<ref>Британика </ref>
 
==Боксот како тема во уметноста и во популарната култура==
Боксот се јавува како тема во бројни дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Исхараната на боксерот“ - басна на американскиот писател [[Емброуз Бирс]].<ref> Емброуз Бирс, ''Басни''. Скопје: Темплум, 2016, стр. 72.</ref>
 
== Наводи ==

Прегледник