Игумен: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 118 бајти ,  пред 6 години
ситна поправка
с (P.Nedelkovski ја премести страницата Игуман на Игумен: Согласно ТРМЈ)
(ситна поправка)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
'''ИгуманИгумeн''' е— звање на [[монах]]от иликој монахинкае кој(а)на гичело избирана братствотомашки или[[манастир]]. На чело на женски манастир е сестринствотоигуменија. Тој/тааТие се грижигрижат за [[манастир|манастирот]] и браќата и сестрите во него.
 
 
{{никулец}}
 
[[Категорија:Теологија]]
[[Категорија:Христијанство]]
[[Категорија:Православие]]

Прегледник