Игумен

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Игуман)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Игумeн — звање на монахот кој е на чело на машки манастир. На чело на женски манастир е игуменија. Тие се грижат за манастирот и браќата и сестрите во него.