Разлика помеѓу преработките на „Дина“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 504 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
(Дина преместена како Дина (роман): "Дина" е основен, географски поим)
 
'''Дина''' е форма на [[Пустина|пустински]] [[релјеф]], односно куп од [[песок]].
#redirect [[Дина (роман)]]
 
[[Категорија:Релјеф]]
 
{{Гео-никулец}}
 
[[bg:Дюна]]
[[ca:Duna]]
[[da:Klit]]
[[de:Düne]]
[[en:Dune]]
[[et:Luide]]
[[es:Duna]]
[[eo:Duno]]
[[fa:ریگ روان]]
[[fr:Dune]]
[[gl:Duna]]
[[it:Duna]]
[[he:חולית (דיונה)]]
[[lt:Kopa]]
[[nl:Duin (geografie)]]
[[ja:砂丘]]
[[pl:Wydma]]
[[pt:Duna]]
[[ru:Дюна (песчаный холм)]]
[[fi:Dyyni]]
[[sv:Sanddyn]]

Прегледник