Оникс: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 88 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 41 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q180884 (translate me))
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
[[Податотека:Red onyx - Handicraft.jpg|мини|десно|250п|Оникс]]
'''Оникс''' е вариетет на калцедонот ([[кварц]]от) со слоевита градба во која на црна основа се нанесени бели линии. Ваква структура има т.н. арапски оникс, а постои и неслоевит црн кремен без бели линии кој се нарекува црн оникс и кој денес најмногу се употребува за изработка на накит.
 
 
== Скапоцените камења и нивното влијание на човекот ==
[[Податотека:Oniks-hematit-nakit.jpg|мини|десно|200п250п|Накит од оникс и [[хематит]]]]
Скапоцените и полускапоцените камења можат да влијаат на состојбата на човечкиот ум и тело. Ако се носат на телото или во близина на телото моќта на камењата влијаат на лечење или ублажување на психичките и физичките проблеми. Ониксот симболизира искреност, остроумност и духовна сила. Се смета дека е многу моќен камен. Според арапската традиција ги ослободува породилните болки доколку се стави во косата на родилката.
 
Анонимен корисник

Прегледник