Разлика помеѓу преработките на „Вулкан (бог)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 58 бајти ,  пред 6 години
с
Отстрането уредувањето на 92.53.15.2 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot
(e bog.)
с (Отстрането уредувањето на 92.53.15.2 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Вулкан''' во [[римска митологија|римската митологија]] е бог на огинот и на ковачкиот занает. Бил сопруг на најубавата римска божица - [[Венера]]. Во [[грчка митологија|грчката митологија]] e [[Хефест]].
{{Roman myth (rustic)}}
 

Прегледник