Разлика помеѓу преработките на „Кључевскаја Сопка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
 
{{Infobox mountain
[[File:Klyuchevskoi.jpg|thumb|280px|Клучевскаја Сопка]]
| name = Кључевскаја Сопка
| photo = Ključevskaja za východu slunce.jpg
| photo_caption = Кључевскаја Сопка во јануари 2007
| elevation_m = 4750
| elevation_ref =
| prominence_m = 4649
| prominence_ref = <br /><small>[[Список на врвови по истакнатост|13-то место]]</small>
| listing = [[Ултраистакнат врв|Ултра]]
| location = [[Камчатка]], [[Русија]]
| map =
| map_caption =
| label_position = bottom
| lat_d = 56.056044
| long_d = 160.644089
| type = [[Стратовулкан]] (активен)
| age =
| last_eruption = од август до септември 2013
| first_ascent = во 1788 од страна на Даниел Гаус и уште двајца
| easiest_route = камен/качување по снег
}}
 
'''Кључевскаја Сопка''' ([[рус.]] ''Ключевская Сопка'') е највисокиот врв и најатрактивниот синџир на вулкани по должината на источната страна на полуостровот [[Камчатка]].
 
Од неговото создавање пред околу 6.000 години, овој синџир често предизвикувал големи експлозивни ерупции и немало подолги периоди на неактивност. Многубројните конуси и кратери биле создадени во текот на изминатите 3.000 години, во текот на 100 ерупции на вулканските страни. Сепак, најмногу забележани ерупции потекнуваат од кратерот на врвот што е широк 700 м, а кој често го менувал својот облик. Многу ерупции на Кључевскаја Сопка се набљудуваат од вселената.

Прегледник