Windows 7: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 7 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q11215 (translate me))
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Windows 7''' е најноватапретпоследната верзија на [[Оперативен систем|оперативниот систем]] [[Microsoft Windows]], најпопуларен производ на корпорацијата [[Microsoft]]. Оперативниот систем е направен за персонални компјутери, лап-топи, таблет персонални компјутери и медија центар компјутери. Windows 7 е пуштен до произведувачите на хардвер и софтвер на 22 јули 2009, со што беше објавен и конечниот датум (22 октомври 2009) за офицјално пуштање во продажба на новиот оперативен систем. Исто така истиот датум се планира и за пуштање во продажба и на неговиот "колега" Windows Server 2008 R2 кој е наменет за сервери.
За разлика од својот претходник Windows Vista која внесе голем број на новости, Windows 7 има намера повеќе да се фокусира на компатибилноста, односно да биде компатибилен со што е можно повеќе хардвер и програми. Ново за овој оперативен систем е multi-touch технологијата, а исто така редизајнирана е и старт лентата.
 
Анонимен корисник

Прегледник