Разлика помеѓу преработките на „Убава наша татковино“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
едначење по звучност: првата (звучна) согласка се едначи со втората (безвучна) согласка -> оттогаш
(Se gleda koj e nepismen)
с (едначење по звучност: првата (звучна) согласка се едначи со втората (безвучна) согласка -> оттогаш)
Оригиналниот текст го напишал поетот [[Антун Михановиќ]] и прв пат ја издал под насловот ''Horvatska domovina'' („Хрватска татковина“) во [[1835]] година. Музиката ја компонирал [[Хрватски срби|српскиот пограничен жител]] по име [[Јосиф Руњанин]] во [[1846]] г. Според некои извори, мелодијата е преземена од делото „[[Лучија ди Ламермур]]“ на [[Гаетано Доницети]].
 
Целосната песна била обработена и хармопнизирана од [[Ватрослав Лихтенегер]] во [[1891]] годнина, и за прв пат била изведена како хрватска химна истата година, под насловот „Lijepa naša“. ОдтогашОттогаш текстот има доживеано мали корекции.
 
== Текст ==

Прегледник