Текелиево: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.730 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава ar:سيندوس، ثيسالونيكي)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Село во РГ инфо
| име = {{PAGENAME}}
| име-гр = Σίνδος
| ширина= 40.6697
| должина=22.8047
| област = Централна Македонија
| дем = Делта
| население = 7540
| население-година = 2001
| надморска-височина = 2
| поштенски-код = 570 08
| телефонски-код = 2310-78
| грб =
| геообласт = Вардарија
| геообласт-препратка = Вардарија
}}
[[Податотека:P1010366.JPG|thumb|220px|Женска празничка носија, с.Текелиево и с. Селјачево, Вардарија (Солунско), втора половина на [[XIX век]] (од книгата „Македонски народни носии“ Ѓорѓи Здравев)]]
 
'''Текелиево'''¹ ([[грчки јазик|грчки]]: ''Σίνδος'') е индустриско предградие на градот [[Солун]], [[Грција]]. Таму се наоѓа солунската техничката образовна институција „Александрио“ ([[грчки јазик|грчки]]: ''Αλεξάνδρειο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης'') како и индустриската зона на градот, со голем број на индустриски капацитети, [[хангар]]и, стоваришта итн. Текелиево претставува и голема товарна железничка станица на излезот од солунското пристаниште кон [[Република Македонија]]. На влезот од местото се наоѓаат православна црква и воена касарна. ДелОд 1 Јануари, 2011 година со спојување на трите општини - Ехедорос, Вардар (Аксиос), Кулакија (Халастра) по законот на Каликратис, е одсоздадена општинатанова административна единица '''Делта''' ({{lang-el|Δήμος Δέλτα}}, ''Димос Делта'')#ПРЕНАСОЧУВАЊЕ [[Ехедоросhttp://www.polyinvest.eu/assets/content/uploads/doc/legal_conditions_18_2.pdf]].²
 
== Историја ==
Селото Текелиево своето име го добило по старо турско теќе кое се наоѓало во селото. Текелиево е сместено во македонската етногеографската област [[Вардарија]] во околината на Солун. Пред поделбата на [[Македонија]] со [[Букурешки мировен договор|мировниот договор]] од [[Букурешт]] во [[1913]], селото броело стотина куќи и 425 жители (19031900 година), [[Македонци]] и [[Турци]], oд кои Македонците биле доминантно мнозинство{{факт}} http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_01.htm. Со масовната колонизација на грчкохристијанско населениеи нагркоманско население местото во 19221925-28 драстично се променил и етничкиот состав на населението на Текелиево. Денес во местото сѐ уште има мал број на [[Македонци]], кои местото го нарекуваат со македонското отоманско име Текелиево. Доказ за тоа се и неколку пекарници и работилници во сопственост на [[Македонци]] кои ги носат имињата „Текели“ и „Текелево“ {{факт}}.
== Демографија ==
* 1862 - 22 куќи православни и 3 куќи муслимани - Dimitriadis, 422<br />
* 1900 - 425 жители - Васил Кнчов<br />
* 1910 - 298 жители - Halkiopoulos 1910<br />
* 1913 - 481 жители - Попис 1913 <br />
* 1920 - 694 жители - Попис 1920<br />
* 1920 - 65 куќи на православни славјани и 35 куќи на Цигани-Роми - Милојевић, 33<br />
* 1924 - отселени сите муслимани претежно цигани-роми вкупно 150 жители <br />
* 1926 - населени вкупно 1395 колонисти³ со 370 семејства со следново потекло - Источна Тракија(908), Мала Азија(473) и Бугарија-Синапли(76). Во колонистите од Мала Азија имало и 30семејства кои зборувале на турски јазик.http://lithoksou.net/thesaloniki_t.html<br />
* 1928 - 1820 жители - Попис 1928<br />
* 1940 - 2979 жители - Попис 1940<br />
* 1951 - 3692 жители - Попис 1951<br />
* 1961 - 4132 жители - Попис 1961<br />
* 1971 - 4536 жители - Попис 1971<br />
* 1981 - 5565 жители - Попис 1981<br />
* 1991 - 5949 жители - Попис 1991<br />
* 2001 - 7540 жители(?) - Попис 2001
== Надворешни врски ==
¹Симовски, 343<br />
²http://www.polyinvest.eu/assets/content/uploads/doc/legal_conditions_18_2.pdf<br />
³http://www.freewebs.com/onoma/eap.htm<br />
 
{{Грција-гео-никулец}}
[[Категорија:Солун]]
[[Категорија:Префектура Солун]]
 
 
[[ar:سيندوس، ثيسالونيكي]]
87

уредувања

Прегледник