Блума Зејгарник: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.2+) (Робот: Додава en:Bluma Zeigarnik)
Нема опис на уредувањето
'''Блума Вилфовна Зејгарник''' (рус. Блю́ма Ву́льфовна Зейга́рник) (9. Ноемвриноември 1900 – 24. Февруарифевруари, 1988) бешебила советскисоветска [[психолог]], позната по откривањето на т.н [[зејгарников ефект]].
 
 
==Животопис==
 
== Животопис ==
Блума Вулфовна Герштајн е родена во Пренах, Ковенска губернија. Учела во гимназијата во Пренах, а од 1916 година во Алексевската женска гимназија во [[Минск]]. Во 1919 година, се омажила за Алберт Јанкелевич Зеjгарник и во 1921 година се преселила во [[Берлин]] каде се запишала на филолошкиот факултет при Берлинскиот универзитет. Таму под влијание на предавањата од [[Макс Вертхајмер]], се заинтересирала за психoлогијата. Во 1924 година, почнала да го посетува семинарот на Курт Левин кој се занимавал со проучување на психологијата на личноста, особено со изучување на движечките мотиви на личноста, поведението на личноста во средината, потребите и квазипотребите на личноста и нивната зависнот од социјалното опкружување. Напоредно со предавањата на [[Курт Левин]], посетувала предавања и кај други професори; работела во психијатриската клиника кај [[Курт Голдштајн]], посетувала часови кај Е. Шпрангер и предавања по естетика кај М. Десуар. Отприлика во тоа време (1925), после серија експерименти, под водство на Левин, Зејгарник открива закономерсност која во науката ќе биде позната како Зејгарников ефект: незавршените декствија се зачувуваат во човековата меморија многу подобро отколку незавршените дејствија. Експериментот бил спроведен така што експериментаторот барал од испитаниците да решат редица проблеми за одредено време. Испитаниците биле прекинувани така што дел од проблемите не можеле да ги дорешат. Потоа, од испитаниците се барало да ги наведат сите проблеми на коишто се сеќаваат. Истражувачите претпоставиле дека при прекинувањето да се дорешат некои од задачите се покачува нивото на емоционален стрес па нема негово празнење преку решавање на проблемот. Се покажало дека испитаниците се сеќаваат на незавршените работи скоро двапати повеќе отколку на завршените.
 

Прегледник