Разлика помеѓу преработките на „Убава наша татковино“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Мења: ja:私たちの美しい故国)
с
'''Лијепа наша домовино''' (Lijepa naša domovino), прев. „Наша убава татковино“ е [[национална химна]] на [[Хрватска]]. Истата била химна на Социјалистичка Република Хрватска, и со независноста во [[1991]] г. станала и химна на независна Хрватска.
 
Оригиналниот текст го напишал поетот [[Антун Михановиќ]] и прв пат ја издал под насловот ''Horvatska domovina'' („Хрватска татковина“) во [[1835]] година. Музиката ја компонирал [[Хрватски срби|српскиот пограничен жител]] по име [[Јосиф Руњанин]] во [[1846]] г. Според некои извори, мелодијата е преземена од делото „[[Лучија ди Ламермур]]“ на [[Гаетано Доницети]].
 
Целосната песна била обработена и хармопнизирана од [[Ватрослав Лихтенегер]] во [[1891]] годнина, и за прв пат била изведена како хрватска химна истата година, под насловот „Lijepa naša“. Одтогаш текстот има доживеано мали корекции.
 
== Текст ==
97

уредувања

Прегледник