Прејди на содржината

Заедничка негација: Разлика помеѓу преработките

Додадени 14 бајти ,  пред 11 година
с
svg
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (svg)
{{Без извори|датум=август 2010}}
[[Податотека:NOR ANSI Labelled.jpgsvg|thumb|right|NOR (НИЛИ) логичка порта]]
'''Логичко нили''' или '''заедничка негација''' е оператор во [[Булова логика|буловата логика]] кој дава резултат спротивен од [[логичка дисјункција|логичкото или]]. Т.е. (''не или''), ''p'' НИЛИ ''q'' е точно само кога и ''p'' и ''q'' се ''неточни''.
 
2

уредувања