Разлика помеѓу преработките на „Peer-to-peer“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 34 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{внимание}}
{{вики}}
Поимот ‚'''peer to peer'''‘ првично се употребувал за опис на [[комуникација]] помеѓу два „јазли“ (peers), аналогно на [[телефон]]скиот разговор, во кој учесниците во [[point-to-point]] конекцијата имаат еднаков статус. P2P претставува „точка до точка“ конекција помеѓу два еднакви партици-панта.
 
3.886

уредувања

Прегледник